tłumacz serbskiJęzyk serbski jest językiem południowosłowiański, opartym na dialekcie sztokawskim (nazwa dialektu pochodzi od zaimka pytającego što/šta – czyli co). Użytkownikami serbskiego są Serbowie zamieszkujący tereny Serbii, Czarnogóry, Bośni i Hercegoviny. Wyróżnia się dwa warianty serbskiego: ekawski (głównie na terenie Serbii) oraz (i)jekawski (w Bośni oraz Czarnogórze). Różnice pomiędzy wariantami widoczne są minimalnie w warstwie leksykalnej (devojka – djevojka / mleko – mlijeko / mesto – mjesto itp.)

Język serbski używa dwóch alfabetów: łacinki oraz cyrylicy. Pierwotnie obowiązującym pismem była cyrylica, jako alfabet, który obowiązuje w większość słowiańskich państw prawosławnych. Łacinka została wprowadzona do serbskiego dzięki współpracy Serbów z Chorwatami w XIX wieku, jako wyraz kompromisu i współpracy kulturowo-politycznej pomiędzy oboma narodami w ramach idei Iliryzmu. Dla wielu środowisk głównym pismem jest właśnie azbuka, o której obecność walczą głównie ugrupowania prawicowe i te związane z Cerkwią Prawosławną. Od reformy serbskiej konstytucji, alfabetem urzędowym jest właśnie cyrylica, stąd dokumenty urzędowe wydawane są wyłącznie azbuką. Niemniej, zarówno łacinka, jak i cyrylica funkcjonują równolegle w mediach, wydawnictwach, codziennym użyciu języka.

Charakterystyczny dla języka serbskiego jest zapis fonetyczny, który został wprowadzony przez wielkiego reformatora Vuka Karadžića. Myślą przewodnią reformy było hasło: „Pisz tak jak mówisz, czytaj tak, jak jest napisane”. Cyrylica, jako alfabet stworzony na potrzeby języków słowiańskich, w samym swym założeniu przyjmuje zasadę pisowni fonetycznej, jednak zmiany wprowadzone przez Vuka Karadžića przeniosły niejako ideę cyrylicy również na alfabet łaciński.

 Odwiedź profil na Facebooku

tłumacz serbskiego, tłumacz serbski, tłumaczenia serbski, tłumacz serbski, tłumaczenia z serbskiego, prevodilac za poljski